ضایعات آهن تناژ بالا

خرید ضایعات آهن تناژ بالا

در این مطلب می‌خواهیم به ضایعات آهن با تناژ بالا بپردازیم. همان‌طور که می‌دانیم مهم‌ترین و عمده‌ترین، محصول مصرفی واحدهای ذوب، آهن قراضه است. در واقع ماده اولیه کوره‌های قوس الکتریکی و القایی خریدار ضایعات آهن است. این ضایعات در چند دسته از لحاظ کیفیت طبقه بندی می‌شوند. هر واحد ذوب آهن و فولاد سازی بسته به نیاز خود اقدام به خرید کیفیت و وزن مشخصی می‌کند. در واقع هر کارخانه با توجه به محصولات، واحد کنترل کیفیت و واحد توسعه، کیفیت و میزان مورد نیاز را خود را ارزیابی می‌کند و اقدام به خرید ضایعات آهن تناژ بالا می‌کند.

خریدار ضایعات آهن با تناژ بالا

 

خریدار ضایعات آهن تناژ بالا

آنچه برای خریدار ضایعات آهن تناژ بالا در وهله اول حائز اهمیت است، نوع بار است ولی در اولویت دوم، قیمت ضایعات آهن اهمیت بسیار زیادی دارد. قیمت ضایعات آهن نسبت به کاربرد و مصارف آن بسیار اندک و ارزان است. اما در هر صورت قیمت آن از انواع دیگر زباله‌ها بیشتر است.

خریدار ضایعات در تهران

در طی سال‌های گذشته قیمت آهن‌های قراضه در بازار داخلی و خارجی بسیار مهم بوده است. جدا کردن ضایعات آهنی و فلزی از غیر فلزی مسئله مهمی است و در مواردی مانند درآمد زایی، رونق اقتصادی و محیط زیست نقش مهمی دارد.

قیمت ضایعات آهن برای کارخانه‌ها در ایران به مشخصات گونانی بستگی دارد از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به مواردی از قبیل کیفیت ضایعات آهن، میزان ناخالصی وهمچنین هزینه حمل‌ونقل اشاره کرد. خریدار ضایعات آهن تناژ بالا بعد از بررسی‌های لازم میزان ضایعاتی که نیاز دارد را تعیین می‌کند و به معامله می‌پردازد.

خریدار ضایعات آهن با تناژ بالا

ضایعات آهن تناژ بالا یکی از انواع مواد بازیافتی است. لازم به ذکر است که در تمام صنعت‌ها از این قبیل مواد بازیافتی وجود دارد اما تنها تفاوت آن با زباله‌های دیگر ارزش آن است که به صورتی که دیگر زباله‌ها و ضایعات از ارزش پولی چندانی برخوردار نیستند.

واحدهای بازیافتی‌ها قیمت ضایعات آهن را با استفاده از مراجع مخصوص مطلع می‌شوند و سپس مشغول جمع‌آوری ضایعات آهن می‌شوند. بعد از اتمام جمع کردن ضایعات آهن، این قطعات را به شرکت‌های خریدار ضایعات آهن با تناژ بالا تحویل می‌دهند. این شرکت‌ها ابتدا این قطعات را در کوره ذوب می‌کنند. در مرحلهٔ بعدی این ضایعات را با قیمت مصوب در سراسر ایران به تولید کنندگان به فروش می‌رسانند. برخی از این شرکت‌های خریدار ضایعات آهن با تناژ بالا  در حوزه صادرات نیز فعال هستند و این ضایعات آهن را به خریداران کشورهای خارجی نیز صادر می‌کنند. ضمناً قیمت ضایعات آهن یا هر ضایعات دیگری بر اساس واحد کیلوگرم عنوان می‌شود.

بهترین خریدار آهن ضایعات با تناژ بالا

فروش ضایعات آهن با تناژ بالا

قطعاتی مانند انواع سر تیرآهن، تکه نبشی، ورق‌های ضخیم و موارد این چنینی در دسته بندی آهن قراضه ویژه قرار می‌گیرند. قیمت و فروش ضایعات آهن با تناژ بالا به نوع ضایعات آن بستگی دارد.

سرعت و راندمان ذوب آهن قراضه ویژه و سوپر ویژه به دلیل کیفیت بالا و یکسان بودن ابعاد و ترکیبات شیمیایی، بالاتر از سایر ضایعات آهنی است لذا بسیاری از مواقع شرکت‌ها و کارخانه‌های فولادسازی با وجود قیمت بالاتر، خرید آن را ترجیح می‌دهند.

فروش ضایعات آهن تناژ بالا اکثراً به صورت مزایده انجام می‌شود، فروش مزایده‌ای آن توسط تأمین و عرضه کننده صورت می‌گیرد. شرکت‌های تأمین کننده، اغلب حجم بالای محصولات خود را در انبار دپو می‌کنند و در نهایت پس از مزایده محصولات خود را به کارخانه‌های فولادسازی می‌فروشند.

 

انواع ضایعات آهن تناژ بالا

شاید برخی از افراد فرق دو کلمه ضایعات و زائدات را ندانند ضایعات موادی هستند که پس از تولید گاهاً ویژگی‌هایشان مطابق استانداردهای لازم نیست و کنار گذاشته می‌شوند اما زائدات به پسماند مواد تولید شده گفته می‌شود.

انواع ضایعات آهن تناژ بالا را می‌توان به چند طریق دسته بندی کرد. در معرفی انواع ضایعات آهن، دو نوع قراضه داخلی و خارجی وجود دارد ضایعات داخلی به موادی گفته می‌شود که هنگام فولاد سازی تولید می‌شوند و منظور از ضایعات خارجی هم، موادی است که خارج از مرحله تولید حاصل می‌شود. علاوه بر این ضایعات آهن را می‌توان به دسته صورت فلزی و غیر فلزی تقسیم بندی کرد. ضایعات فلزی ضایعاتی است که ترکیبات آنها از جنس آهن است و ضایعات غیر فلزی از مشتقات آهن ایجاد و حاصل می‌شوند.

یک نکته مهم این است که انواع ضایعات آهن را می‌توان به دفعات زیاد تحت پروسه و فرآوری قرار داد. بیشترین استفاده از ضایعات آهنی صنایع و کارخانه‌های فولاد را به خود اختصاص داده‌اند.

از سویی دیگر تعدادی از ضایعات آهن مفید و برخی دیگر از آنها غیر مفید هستند. به این صورت که آهن قراضه‌های مفید قابلیت بازیافت و مصرف دوباره را دارند. اما ضایعات غیر مفید قابلیت بازیافت ندارند و در نتیجه سودی نیز به همراه نخواهند داشت. ضایعات آهن از نظر کیفیت شامل سطوح مختلفی است با اسامی مانند ضایعات درجه یک، درجه دو، درجه سه، ویژه، سوپر ویژه و… نام گذاری می‌شوند.

 

خریدار آهن ضایعات تناژ بالا

ما انسان‌ها هر روز در حجم بسیار بالایی انواع مختلف زباله را تولید می‌کنیم. ورود انواع مختلف زباله‌ها، مواد شیمیایی و مواد دور ریختنی  به خصوص زباله‌ها و ضایعات فلزی و آهن آلات باعث وارد شدن آسیب فراوانی به محیط زیست می‌شود. امروزه شرکت‌ها و مؤسسات فراوانی با راهکارهای گسترده و متنوع قصد نجات محیط زیست را دارند. به همین خاطر شرکت‌های بازیافت زباله و ضایعات آهنی را از مردم تحویل می‌گیرند. بعد از جداسازی تمام مواد شیمیایی و مضر و ذوب کردن این قطعات در کوره‌ها، محصول نهایی را به تولید کنندگان و کارخانجات فولاد تحویل می‌دهند.

ضایعات آهن تناژ بالا در هنر و به خصوص مجسمه سازی نیز کاربرد دارد به‌عنوان مثال بسیاری از هنرمندان ایرانی با بهره‌مندی از انواع ضایعات آهن کارهای هنری زیادی درست می‌کنند و با استفاده از خلاقیت خود آثار جذابی را می‌آفرینند. این آثار در مکان‌های عمومی  مانند پارک‌ها و مکان‌های تفریحی نصب می‌شوند و به نمایش گذاشته می‌شوند. ضمناً برخی از افراد نیز در کار چوب و مبلمان سازی از ضایعات آهن و فلزی استفاده می‌کنند.
خریدار ضایعات سرب

عکس ضایعات آهن با تناژ بالا

یکی دیگر از کاربرد ضایعات آهن در تولید باتری است تولیدکنندگان انواع مختلف باتری به علت به‌خاطر قیمت مناسب و به صرفهٔ ضایعات آهن از آنها در تولیدات خود بهره می‌گیرند.

مهم‌ترین کاربرد ضایعات آهن حفظ محیط زیست است. به این صورت که با بازیافت آهن، مصرف آهن و زغال سنگ کاهش پیدا می‌کند و در استفاده از این منابع طبیعی محدود صرفه جویی می‌شود.  با ذوب شدن این ضایعات، ماده اولیه آهن به چرخه تولید بازمی‌گردد. ضمناً  از انواع آلودگی‌ها مانند آلودگی خاک، هوا و گرمایش زمین نیز جلوگیری می‌کند. بازیافت این ضایعات مصرف انرژی را تا میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

میزان مصرف ضایعات آهن در خطوط تولید بسیار بالا است. از طرفی فعال بودن تعداد زیادی از کارخانجات در حوزه تولید آهن، فولاد، پروفیل و سایر موارد مربوطه سبب اشتغال زایی و به کار گرفتن نیروی جوان شده است و به کاهش بیکاری کمک قابل توجهی کرده است. همچنین صادرات این محصول به سایر کشورها سبب توسعه و رونق اقتصادی کشور شده است.

نحوه جمع آوری ضایعات آهن تناژ بالا

فروشنده ضایعات آهن ابتدا زباله‌ها را جمع آوری می‌کند سپس به جدا کردن ضایعات آهنی می‌پردازد. پس از جدا کردن ضایعات آهنی و فلزی، این قطعات را  به خریداران ضایعات آهن در تناژ می‌فروشد. قطعاتی که فروشنده ضایعات آهن به خریداران عرضه می‌کند ممکن است از منابع مختلفی تأمین شده باشد. به عنوان مثال از کالاهای تجاری مانند خودروها، دستگاه‌های صنعتی و یا حتی ساختمان‌ها باشد. ضایعات آهن علاوه بر مراکز و کارخانه‌های صنعتی گاهاً در اطراف محیط زندگی انسان هم پیدا می‌شود و شرکت‌های بازیافتی می‌توانند این موارد را نیز جمع آوری کنند. ماده اصلی کوره داران آهن‌های قراضه و ضایعات آهن است.

پس از اینکه خریداران ضایعات آهن را از فروشنده تهیه می‌کنند، این قطعات نیاز به طی کردن پروسه و آماده سازی‌های خاصی دارند. شرکت‌های تولید کننده به انواع روش‌ها این قراضه‌های آهن را فرآوری می‌کنند. از جمله این روش‌ها می‌توان قیچی زدن و استفاده از هوابرش را نام برد.

جمع بندی

انواع مختلفی از ضایعات آهن وجود دارد که با توجه به مشخصات آنها در دسته بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. این ضایعات توسط واحدهای بازیافتی جمع آوری می‌شوند و پس از این ضایعات آهن با تناژ بالا به شرکت تولید کننده با تحویل داده می‌شوند و تحت فرایند و پروسه خاصی قرار می‌گیرند. اکثر شرکت‌های تولید کننده محصول نهایی را در انبار دپو می‌کنند و به صورت مزایده به شرکت‌هایی که نیاز به ماده اولیه آهن دارند به فروش می‌رسانند. ضایعات آهن کاربرد زیادی دارند و مهم‌ترین آنها نجات محیط زیست و حفظ منابع محدودی مانند آهن است.

 

5/5 - (2 امتیاز)
تماس بگیرید (کلیک کنید)